Bir parfümün notaları, kokusunu yayma aşamalarını tanımlamak için kullanılır. Bir parfümün ortama ilk verildiği andan itibaren farklı tonlarda ve zamanlarda açığa çıkmasının sebebi bu notalardır. Parfümleri bu şekilde tanımlamanın nedeni her parfümün içerdiği esansların farklı maddelere ait olması ve her birinin ağırlık, yoğunluk ve uçuculuk gibi esansiyel niteliklerinin değişkenlik göstermesidir. Genelde koku piramidi diye adlandırılan parfüm kompozisyonunda 3 nota vardır. Bunlar üst, orta ve alt nota olarak birbirine geçişli katmanlar olarak düşünülebilir.

Tepe notası diye de bilinen üst nota parfümün sıkıldığı anda duyulan ilk kokudur, esansların uçucu olanlarını ihtiva ettiği için etkisi kısa sürer, birkaç dakika içinde gücü azalır. Ancak etkisinin kısa süreli olması etkisiz olduğu anlamına gelmez ; aksine parfüm deneme ve seçme sürecinde tüketicinin koku duyusuna hitap eden ilk koku olması sebebiyle pazarlama ve satış bakımından önemli bir yer tutar. Karşılama etkisi bırakan bu notada genelde ferah olması sebebiyle narenciye ve hafif çiçek kokuları tercih edilir.

Ortam ve Mağaza Kokulandırma - koku_piramidi

Kalp notası olarak da bilinen orta nota adından anlaşılacağı gibi  bir parfümün kalbi, kilit noktasıdır. Bu nota kokunun genel havasını yani karakterini belirler. Üst nota etkisini yitirdikten sonra kendini belli etmeye başlar ve kati bir süre belirtememekle birlikte orta notanın etkisi genelde 20-25 dakika sürer. Parfüm satın alırken orta notanın kendini göstermek için denemesi yapılan parfüme biraz zaman tanımak en doğru olanıdır, çünkü parfüm asıl vermek istediği etkiyi bu nota ile vermeye başlar. Bu notada çoğunlukla tarçın gibi aromatik ve sardunya, ylang ylang gibi çiçieksi kokular kullanılır

Dip veya baz nota olarak da tabir edilen alt nota, üst ve orta nota girizgah yapıp kokunun ana temasını belirledikten sonra devreye girer ve parfümün kalıcılığından sorumludur. Parfüm sıkıldıktan yaklaşık yarım saat sonra kendini gösteren bu notadaki koku tonları daha güçlü ve yoğundur, kalıcılığı parfümün kalitesine göre değişmekle beraber genelde 7-8 saat sürer. Alt notalarda çoğunlukla sedir ve sandal ağacı kokularına vanilya kokusu eşlik etmektedir.