Koku alma duyusu beynimizin motivasyon, hafıza ve yaratıcılığı etkileyen Limbik sisteminde yer alıyor. Bu sebeple koku insanların psikolojik halini, iş performansını ve davranış şeklini etkiliyor. Yapılan araştırmalarda da kokunun, zihnin duygularla ilişkili olan kısmını etkileyerek verilen kararların daha duygusal olduğu sonucuna varılıyor.

Hoş bir koku canlandırıcı, mutluluk ve özgüven gibi duygularımızı harekete geçirebiliyorken, bazı kokuların yatıştırıcı ve dinlendirici etkileri bulunuyor. Ayrıca koku, depresyon gibi psikolojik problemleri de tedavi etme potansiyeline sahip. Kokuların olumlu etkileri çoğu zaman hayatımızı kolaylaştırıp, rahatlama sağlıyor. Bunlara örnek olarak; lavanta ve bergamot kokuları beyinde serotonin ve endorfin salgısını 8 ile 12 kat artırıp, ruhsal ve fiziksel bir gevşeme sağlayarak mutlu ve pozitif hissettiriyor. Limon, fesleğen, okaliptüs, kişniş, laden, sandal ağacı kokuları ile kişiyi öğrenmeye hazır hâle getirerek, algının en yüksek performansına ulaştırırken, yatak odasındaki gül kokusu hafızayı güçlendirip, unutkanlığın önlemesi için de kullanılıyor.

Ortam ve Mağaza Kokulandırma - kokunun_gucu

Hoş kokuların yanında kötü kokuların da fizyolojik ve psikolojik birçok etkisi bulunuyor, güzel kokuların tersine bizi olumsuz etkileyerek kişiden veya mekândan hemen uzaklaşmamızı sağlayabiliyor. Kötü kokular bazı kişilerde mide bulantısına hatta kusmaya sebep olabiliyor… Konsantrasyonu dağıtarak odaklanmayı zorlaştırabiliyor. Peki kötü kokuların etkisini nasıl azaltabiliriz? Burada yine koku devreye giriyor ve kötü kokulara maruz kaldığımızda yine kokuların etkisinden yararlanabiliyoruz. Esanslı yağlar, sigara- puro dumanı, çöp kokusu vb. tüm kötü kokular dahil olmak üzere maskeleyebiliyor. Ve hatta hastaneler bakteri, virüs, küf ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için esanslı yağlardan faydalanıyor.

Koku, insanların hayatında bir kurtarıcı olabiliyorken, zaman zaman olumsuz sonuçlar da doğurabiliyor. Piyasada bulunan çoğu koku ve esans yağları içerdiği kimyasallar sebebiyle sağlığınız için tehlike arz ediyor. Koku satın alırken ve kullanırken dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden biri üretiminin ne şekilde olduğu. Koku ve esans yağlarının saf ve tedavi edici kalitede olduklarına emin olmakta fayda var. Bilinç altımıza etki edebilen tek duyumuzu doğru bir şekilde kullanmak da bize kalıyor.